Płyta, mysz, król, parówka, biedak, fallus, waga, historyk, grubas, komórka, dupa, karzeł, kwiatek, krowa, niebo, haczyk, rzeka, księżyc, kredka.

 

   A teraz odtwórz historyjkę w pamięci i wymień wszystkie elementy w prawidłowej kolejności. Skoro ci się już udało, zrób to od tyłu. Prawda, że banalne?

   No dobrze, to robi wrażenie, nie ukrywam, ale po co to komu? - zada sakramentalne pytanie malkontent. Ano po to na przykład, żeby nie musieć chodzić do sklepu z tymi cholernymi kartkami z zakupami. Ciąg: "seler, jogurt, chleb (...)" można łatwo zapamiętać. To tylko jedno z zastosowań.

   Jednak skoro słychać psioczenie narzekaczy, to weźmy się za mnemotechnikę, której nie można zarzucić niepraktyczności.

 

 

  METODA 2. - UCZENIE SIĘ SŁÓW

 

   Wkuwanie na blachę słów z języka obcego jest zmorą licealistów i nie tylko. Kto wie, czy ja sam zdałbym gładko liceum, gdyby nie znajomość techniki, którą już przedstawiam.

   Przydaje się ona nie tylko do zapamiętywania obcojęzycznych słów wraz z ich znaczeniem, równie dobrze możemy z jej pomocą przyswoić wyrazy staropolskie. Wszystkie.

   Jednak teoretyczna gadanina nie przybliży cię do zrozumienie tej metody tak, jak posłużenie się przykładami:

 

 

 płyta CD - record (ang.)

 

Bijesz REKORD w jedzeniu PŁYT CD. Wrzucasz do japy juz chyba setną. Pochlastały ci żołądek, ale umierasz z uśmiechem, gdyż zostałeś wpisany do księgi Guinessa.

 

 

dywan - carpet (ang.)

 

   Nie no, dotychczas znosiłeś dziwny gust żony - te różowe tapety, ten telewizor w kształcie Myszki Miki. Ale wielka sCARPETa zamiast DYWANU to szczyt wszystkiego.

 

 

drukarka - printer (ang.)

 

Olimpiada. Zaczyna sie bieg na sto metrów. Startujesz. Biegniesz, ile sił w nogach. Wtem wyprzedza Cię DRUKARKA, ubrana z sportowe ciuchy. Wygrała konkurs. Niezły z niej sPRINTER.

 

 

   Czyli metoda ta zasadza się na kojarzeniu w sposób twórczy słów, które znamy oraz tych, których chcemy się nauczyć. Co ciekawe, fonetyczna zbieżność wyrazów nie musi być dokładna, gdyż tak zwana pamięć długotrwała zawsze nad podszepnie, że w przypadku słowa "dywan" (patrz wyżej) chodziło nam o "carpet", a nie o żadną "skarpetę".

   Czy wszystko jasne? W takim razie słownik angielskiego w rękę i zastosuj tę technikę do zapamiętania nieznanych wyrazów.


 

Broszura Literacka marzec 2008

-9-

Broszura Literacka Broszura Literacka